NEDEN SPOR YAPMALIYIZ?

Kış mevsimlerinde genel olarak boş verme eğilimi gösterdiğimiz form tutma, sıkı ve sağlıklı bir vücuda sahip olma isteği, yaz başı itibariyle kadın-erkek hepimizin problemi haline geliyor..

Sağlıklı yaşamak olgusu aslında bir düşünce ve eylem içerir. Büyük bir hevesle başlar ve genelde de hüsranla sonuçlanır. Çünkü burada önemli olan neyi  ne için yaptığımız hangi motivasyona sahip olduğumuzdur. Sağlıklı yaşama konusu bir felsefe kadar olgun bir düşünceye sahiptir. Öncelikle karşılık beklemeden sevgi gibi kuvvetli bir duyguyla bağlanmamız gerekir.

Mutlu olmak yani  iyi hal içinde olmayı istemektir.

İstenilen ölçülere gelmek ,kilo vermek, kilo almak bunlar çıkış noktamız hiç bir zaman olmamalı. Her günün telaşında ve programında kendi vücudunuza ayıracağımız bu kıymetli anın yerini hiç bir şey dolduramasın. ‘İstemek ve heves etmek şarttır.’ Vücudumuz bize sunulan en kıymetli şeydir. Vücudumuza iyi bakmak da şüphesiz kendimize teşekkür etmenin en güzel yolu .

Bilimsel olarak ve amacına uygun bir sporun genel olarak şu faydaları görülür;

Bedenen ve ruhen güzelleştirir.
Sağlıklı ve sağlam nesiller yetiştirmeye hazırlar.
Vücut bozukluklarını önler ve bir noktaya kadar giderir.
Vücut için koruyucu bir hekim  görevi yapar .
Sinir sisteminin koordinasyonunu sağlar.
Vital kapasiteyi arttırır.
Aşırı yemek  tüketimden kaçınmak ruhsal bunalımları ortadan kaldırıdığı için özelikle kadınlarda fiziksel görünümü güzelleştirir.
Vücut ve kafa yorgunluğunu giderir. İnsanları canlı, zinde ve bedensel olarak güçlü kılar .
Özet olarak sporun insan sağlığına  direkt veya dolaylı yollardan bir çok olumlu etkisi olduğunu soyleyebiliriz. Sağlıklı bir vücut, güzel bir görünüm iyi bir mental sağlık arzuluyorsak spordan yeterince faydalanmalıyız.
Spor yapmak için mecbur kalmana gerek yok! Ama sevdiğin için yapabilirsin…

Evrim Yalçın